Got 0 bytes response, method=default Response decode error Panewniki: Konferencja prasowa „Śląskie – dzieciom z Aleppo”

katedra

Panewniki: Konferencja prasowa „Śląskie – dzieciom z Aleppo”

F301BD70 BD66 4CBD A16E 5A7DF3E0E991Bp Marek Szkudło, pomocniczy biskup w archidiecezji katowickiej, o. Alen Rusek OFM z Panewnik oraz ks. Krzysztof Bąk, dyrektor Caritas Katowice uczestniczyli w konferencji prasowej zorganizowanej przy franciszkańskim klasztorze.

 

Powodem zwołania konferencji to rozpoczynająca się akcja „Śląskie – dzieciom z Aleppo” mająca na celu zebranie środków na budowę ośrodka wsparcia i pomocy dla syryjskich dzieci. Inicjatywa rozpoczęła się 30 stycznia, a zakończy się 5 czerwca.

Mówiąc na temat sytuacji dzieci w syryjskim Aleppo o. Alan przybliżył szczegóły akcji, w której chodzi o to, aby w 165 dni zebrać kwotę 3,5 mln złotych na budowę ośrodka dla dzieci. – Po blisko siedmiu latach wojny, gdy te dzieci nie chodziły do szkół, a nieraz w ogóle nie mogły wychodzić z domów, pilnie wymagają nie tylko pomocy żywnościowej i materialnej. Trzeba też pomóc on wyleczyć ich rany duchowe i psychiczne – mówiono podczas konferencji.

W czasie spotkania miał miejsce także telemost z o. Firasem Luftim, który posługuje w klasztorze franciszkanów w Aleppo. - Chcemy organizować dla dzieci różne zajęcia: muzyczne, plastyczne, pływanie i wiele innych, żeby wyzwolić je z tego strachu, z tej pamięci, które tkwią w ich głowach – mówi. Dodaje także, że praktycznie każde dziecko w Aleppo ma ogromne problemy natury psychicznej utrudniające powrót do normalnego życia.

Razem z o. Firasem w telekonferencji wzięły udział dzieci z Aleppo. - Dzieci pytały mnie w czasie wojny, dlaczego nikt z chrześcijan z innych państw nam nie pomaga. Wasza katolicka inicjatywa dała nam teraz ogromny zastrzyk siły. I odpowiedź, że nie jesteśmy sami, bo są z nami przyjaciele i bracia z Polski. Dziękuję w imieniu wszystkich chrześcijan i dzieci z Aleppo za wasze działanie – mówił.

Akcja „Śląskie – dzieciom z Aleppo” ma objąć pomocą dzieci cierpiące na skutek toczącej się w Syrii wojny. Statystyki podają, że w samym Aleppo jest blisko 30 tys. sierot. W projekt włącza się także województwo śląskie oraz Caritas Archidiecezji Katowickiej. Dodatkowo 8 kwietnia przed kościołami zostanie przeprowadzona zbiórka pieniężna na ten cel.

ks.sk

Arcybiskup

SylwetkaNauczanieKalendarium
kalendarium

POCZTA ELEKTRONICZNA

Nowa poczta

Historia Archidiecezji

historyczna

Galeria

galeria3

Proces Beatyfikacyjny

machaw08

Kalendarz wydarzeń

Instytucje

Duszpasterstwa

Ruchy i stowarzyszenia

Media